BDAR

Minėsime kovos su prekyba žmonėmis dieną

Data

2020 10 14

Įvertinimas
0
pp.jpg

Šiuolaikinėje visuomenėje viena skaudžiausių socialinių problemų yra prekyba žmonėmis, kurios aukomis dažnai tampa vaikai ir jaunimas. Lietuvoje kasmet registruojami ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis ir išnaudojimo priverstiniam darbui. 2019 metais Lietuvoje buvo atliekami 46 ikiteisminiai tyrimai, 2018 metais – 54 ikiteisminiai tyrimai, 2017 metais – 61 ikiteisminis tyrimas dėl vidaus ir tarptautinės prekybos žmonėmis išnaudojimo priverstiniams darbui ar paslaugoms. 2019 metais Lietuvoje nuo prekybos žmonėmis nukentėjo 27 asmenys, Nyderlandų Karalystėje – 3 asmenys, Švedijos karalystėje – 3 asmenys, Didžiojoje Britanijoje – 3 asmenys, Vokietijos Federacinėje Respublikoje – 2 asmenys, Prancūzijos Respublikoje – 1 asmuo. 15 nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis priklausė 21–30 metų amžiaus grupei, 11 – 18–20 metų amžiaus grupei, 9 31–40 metų amžiaus grupei, 4 – 0–17 metų amžiaus grupei, 2 – 61–60 metų amžiaus grupei.

 

Pagrindiniai prekybos žmonėmis būdai:

 • Per asmenines pažintis – kavinėse, baruose, naktiniuose klubuose, kitose žmonių susibūrimo vietos prekiautojas žmonėmis siekia užmegzti asmenines pažintis, surinkti kuo daugiau informacijos apie potencialią auką.

 • ,,Draugai-pardavėjai“ – kai pasiūloma už sutartą pinigų sumą pakviesti jau turimus draugus ar drauges išbandyti laimę užsienyje.

 • Darbo skelbimai laikraščiuose – kai siūlomas didelis atlyginimas, nedideli reikalavimai išsilavinimui, nereikalingi užsienio šalies kalbos įgūdžiai. Nuvykus į užsienio valstybę verčiami elgetauti, prekiauti narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.

 • Internetu – platinami darbo skelbimai, per pokalbių svetaines, socialinius tinklus užmezgamos pažintys su potencialia auka siekiant sukurti patikimo žmogaus įvaizdį ir įgyti aukos pasitikėjimą, o galiausiai pasiūlomas „darbas užsienyje“.

 • Televizija – televizijos teikiamos paslaugos, kai trumposiomis SMS žinutėmis galima pateikti skelbimus. Skelbimai, pasibaigus vakaro programai, vis labiau tampa orientuoti į seksualinių paslaugų reklamą.

 • Agentūros ir įstaigos – tai darbas modelių agentūrose. Neretai paauglės merginos net be tėvų žinios atvyksta į modelių agentūras išbandyti laimę ir tapti modeliais. Jos neturi teisinių žinių, labai patiklios, todėl lengvai gali tapti prekybos žmonėmis aukomis. Svarbu žinoti, kad vaikų iki keturiolikos metų sandorius jų vardu sudaro tėvai ar globėjai. Nepilnamečiai nuo keturiolikos metų iki aštuoniolikos metų sandorius sudaro, tačiau turėdami tėvų arba globėjų sutikimą. Sudarant sutartis su modelių agentūromis svarbu įdėmiai perskaityti sutartį, jei ji yra parašyta kita kalba, tuomet paprašyti ją išversti į gerai suprantamą kalbą. Atsisakyti pasirašyti darbo sutartį su modelių agentūra, jei sutartyje yra numatytas seksualinių paslaugų teikimas.

  Įstaigos: barai, viešbučiai, turizmo agentūros ir kiti aptarnavimo padaliniai, kur daugiausia gali būti paslaugų pirkėjų. Darbo pasiūlymas gali pasirodyti neįtartinas, tačiau įsidarbinus verbuotojai gali laipsniškai auginti išsigalvotas skolas, o vėliau tam, kad auka grąžintų verbuotojui skolas, verčiama teikti seksualines paslaugas.

 • Tiesioginis kvietimas į sekso industriją – dažnai jaunos ir naivios merginos mano, kad tai puikus būdas per trumpą laiką užsidirbti norimų pinigų sumą, galbūt pasidairyti po pasaulį. Tačiau patekusios į sekso vergiją jos nebeturi teisės bet kada pasitraukti iš prostitucijos verslo, žadėtų pinigų, dėl kurių ryžosi dirbti, negauna ir tampa prekybos žmonėmis aukomis.

 • Pigi darbo jėga – kai siūlomas legalus darbas, tačiau nesuteikiamos tokios pačios darbo ir apmokėjimo sąlygos, kaip ir tos šalies piliečiams, todėl tai vadinama žmogaus išnaudojimu.

 • Žmonos „paštu“ – tai santuokos sudarymas tarp užsienio piliečių ir vietinių šalies gyventojų.

   

Patarimai ieškant darbo užsienyje:

Apsvarstyti skelbimo turinį: kokie keliami reikalavimai, minimi privalumai. Patikrinti informaciją apie organizaciją, kuri siūlo darbą. Ar ši organizacija turi licenciją? Jeigu tai privatus asmuo, ar turi teisę įdarbinti žmones? Nesusivilioti lengvai“ uždirbamais pinigais.

 

 • Kritiškai įvertinti siūlomą uždarbį ir pateiktas gyvenimo sąlygas.

 • Tik patikrinus žinias apie asmenį ar organizaciją, galima kalbėti apie sutarties pasirašymą.

Patarimai pasirašant sutartį:

 • Perskaityti sutartį ir atkreipti dėmesį į surašytus įsipareigojimus darbdaviui, kokius įsipareigojimus prisiima pats darbdavys.

 • Kritiškai įvertinti savo darbo įsipareigojimus ir nepasirašyti nenaudingų sau įsipareigojimų (pvz., „kad ir kas nutiktų – negali apie tai pranešti“ ar pan.).

 • Pasiimti vieną sutarties egzempliorių.

   

Patarimai prieš išvykstant:

 • Paskambinti į valstybės, į kurią vykstama, ambasadą Lietuvoje ir sužinoti keliamus reikalavimus norintiems įsidarbinti užsieniečiams.

 • Sužinoti, kaip gauti leidimą dirbti ir gyventi.

 • Informuoti tėvus, gimines ir draugus apie savo išvykimo vietą.

 • Susitarti, kaip palaikysite ryšį išvykę (neutrali frazė blogiausiam atvejui).

 • Išmokti atmintinai artimo žmogaus telefono numerį.

 • Apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų ir ligos.

 • Saugoti pasą kelionėje, o nuvykę į darbo vietą, neatiduoti jo darbdaviui.

Kiekvienoje šalyje asmenys, nukentėję nuo prekybos žmonėmis, gali tikėtis pagalbos. Lietuvoje dėl pagalbos galima kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112, portale e. policija.lt, į artimiausią policijos poskyrį, Lietuvos kriminalinės policijos biuro skyrių tel. (8 5) 271 9901, el. paštu prekybazmonemis@policija.lt. Užsienio šalyje į užsienio šalies teisėsaugos pareigūnus arba bendruoju pagalbos telefonu 112.

Taip pat galima kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą, esančią toje šalyje, konsulinės pagalbos skyrius, kurie nukreips į specializuotas organizacijas, pas teisėsaugos pareigūnus, susisieks su artimaisiais.

Asmenys, nukentėję nuo prekybos žmonėmis, gali konsultuotis su nacionaline asociacija, kuri įsteigė naują visą parą veikiančią pagalbos telefonu liniją +370 616 91119, skirtą panešti apie prekybos žmonėmis atvejus ir (arba) aukas. Linijos tikslas – suteikti informacijos nukentėjusiesiems ir valstybės bei savivaldybės institucijų atstovams, susiduriantiems su asmenimis, galbūt nukentėjusiais ar nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis, apie pagalbą grįžtant iš užsienio šalies, nukreipti į artimiausią pagalbą teikiančią organizaciją, registruoti prekybos žmonėmis atvejus. Konsultacijos telefonu prieinamos lietuvių, anglų ir rusų kalbomis visą parą, 7 dienas per savaitę.